Barevná typologie

 

Určitě jste si všimla, že některé barvy vám sluší více některé méně nebo vůbec. Správně zvolené barvy dokáží podtrhnout vaší osobnost. 

Barevnou typologii dělíme na čtyři základní skupiny podle ročních období, která vychází z teorie, že každého člověka lze přiřadit do jedné ze skupin v závislosti na jeho barvě očí, přirozené barvě vlasů a pleti. 

Barevná typologie je důležitá i při výběru odstínu na vaše nehty. 

 

JARO

Jarní typ působí jemným dojmem. Pleť je velmi světlá se zlatavým podtónem, mohou se vyskytnout zlatohnědé pihy, oči jsou světle modré, šedomodré, zelenomodré nebo oříškově hnědé. Barva vlasů je plavá, zlatavá blond nebo světle hnědá s odlesky do měděna nebo jiných teplých tónů. 

Volte světlé a něžné odstíny barev, jako je krémová bílá, žlutá, zlatá, světle béžová, bronzová, jasná žlutá, světlá i tmavší oranžová, meruňková, korálová, lososová, tyrkysová, bleděmodrá, námořnická modrá, světle i tmavě fialová. 

LÉTO

Letní typ je velice podobný jarnímu typu, ale lidé jarního typu jsou „chladnější“. Pleť může být velmi světlá, někdy olivová s chladným nádechem. Oči jsou často šedozelené, šedomodré, modrozelené, tmavě modré až tmavě hnědé a vlasy mohou mít také široké spektrum barev od platinové blond až po tmavě hnědou, ale vždy s popelavým nádechem. 

Volte jemné, světlé až chladné odstíny. Skvěle se k vám budou hodit pastelové barvy, pudrové nebo jemné studené odstíny. S modrou barvou ve všech odstínech nic nezkazíte. Dále můžete zvolit růžově béžovou, šedou, šedomodrou, šedorůžovou, malinovou, chladnější červenou a hnědou. 

PODZIM

Podzimní typ je zářivý. Pleť je zlatobéžová, může být meruňková nebo světlý odstín slonoviny. Oči bývají světle až tmavě hnědé, zelené nebo modré, vždy jsou zářivé a jasné. Vlasy se vyznačují zlatavým nádechem a jsou hnědé, medové, načervenalé nebo zrzavé. 

Barvy volte v teplých a tmavých odstínech. Olivová a hrášková zelená, khaki, čokoládová, rezavá, zlatobéžová, smetanová nebo petrolejová. Vyhnout by jste se měli růžovým odstínům a také pozor na bílou a černou.

ZIMA

Zimní typ je výrazný a chladný. Pleť bývá porcelánová, lehce průsvitná většinou s namodralým podtónem, může být také s podtónem olivovým. Oči ledově modré, šedomodré, hnědé až černé. Vlasy jsou tmavé, od hnědé až po černou s namodralým podtónem. 

Volte velmi syté, kontrastní barvy. Černou, bílou, tmavě červenou a tmavě růžovou, čistou zelenou a fialovou, sytě modrou. Pozor na vybledlé odstíny barev.